Komentované procházky_neděle 28.5.

V neděli 28. 5. 2017 jste se mohli vydat na několik komentovaných procházek po městských částech, které pro EDS připravuje Skrytá Plzeň, z.s..

Vstupenky byly ke koupi za zvýhodněnou cenu 70,- . Informace o předprodeji najdete u každé z procházek.


1. Plzeňský architektonický manuál (PAM): Lochotín a Roudná

Začátek: 10:00
Průvodce: Petr Klíma
Sraz: u hlavního vstupu do nynějšího Domova pro seniory "Sedmikráska" a Domova se zvláštním režimem "Čtyřlístek", Kotíkovská 15

Trasa vycházky obsáhne dvě charakterově odlišné části města – klidné prostředí poblíž lochotínského parku s řadou vynikajících modernistických objektů a území Roudné, kde meziválečné domy pouze doplnily historickou zástavbu.

Předprodej vstupenek: zde

2. Zábělá: procházka historií a vývojem archeologického bádání - NOVÁ PROCHÁZKA!

Začátek: 11:00
Průvodce: Filip Kasl
Sraz: zastávka MHD Zábělá

Na příkladu polesí Zábělá, kde jsou unikátně dochované památky od pravěku do 20. století, budete seznámeni s postupy při bádání v terénu v různých obdobích. V roli „domorodce-pamětníka“ bude v tomto případě některý z regionálních badatelů. Vydejte se z vilové osady Zábělá přes pravěké mohylové pohřebiště k hradišti Bukovec a středověkými cestami k zaniklé středověké vesnici či železniční zastávce a původní výletní hospodě.

Procházka trvá minimálně 3 hodiny, doporučujeme pevnou obuv a svačinu do baťůžku!
Procházka není vhodná  pro kočárky a lidi se sníženou pohyblivostí.

Předprodej vstupenek: zde

3. Božkov - NOVÁ PROCHÁZKA!

Začátek: 14:00
Průvodci: Adéla Šmausová a Adriana Paulovicová
Sraz: konečná zastávka busu č. 12 Božkov

Komunitní procházka po čtvrti Božkov dává nahlédnout pod pokličku všeho, co toto jméno proslavilo za císaře pána, v minulém století, či dnes. Pohybovat se budeme ve vesnické památkové rezervaci, v kulisách statků z 19. století. Kořeny usedlostí sahají však až do 14. století. Vydejte se s námi po proudu Úslavy objevit kouzlo vesnice ve městě.

Předprodej vstupenek: zde

4. V Hradišti u Plzně

Začátek: 14:00
Průvodce: František Řezáč
Sraz: zastávka trolejbusu č. 13 U Kasáren, Sporná ulice

Další ze sousedských procházek vám v jarním počasí nabídne setkání s přírodou, řekou a zajímavými lidmi kolem vodní elektrárny na Úhlavě v Hradišti a jejich originální příběhy z minulosti i současnosti. Můžete si prohlédnout pozůstatky osídlení z doby před dvěma tisíci lety, které bylo doloženo opakovanými výzkumy.

Předprodej vstupenek: zde

5. KŘIMICE – Nejen o zelí a zámku
(procházka není uvedena na tiskovinách - byla přidána dodatečně)

Začátek: 10:00
Průvodce: Zdeněk Fleišman
Sraz: před vchodem do zámku bus zastávka č. 35

Místa známá i neznámá – procházka vás provede historickým a památkově chráněným jádrem Křimic, dozvíte se, co se děje v létě v zámeckém parku, jak dopadl sochař mnoha barokních soch, a kudy sochy utíkají. Uvidíte slavnou zelárnu, kde se dříve vařilo pivo, a projdete se po hladině rybníku, který tam již není. V rekreačním areálu v podzámčí u řeky Mže hlídá sv. Jan Nepomucký stoletou funkční technickou památku. Dozvíte se, jak se jmenuje, a projdete nejužší uličkou v Plzni. Přijďte navštívit místa v Plzni, která jste ještě neviděli.​

Předprodej vstupenek: zde